Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Roberto Vicentini

Deceased

Titular Patriarch of Antiochia {Antioch}


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1878BornL'Aquila
19 May 192142.9AppointedTitular Archbishop of Helenopolis in Palaestina
19 May 192142.9Ordained BishopTitular Archbishop of Helenopolis in Palaestina
19 May 192142.9AppointedApostolic Internuncio to Netherlands
2 May 192243.8AppointedApostolic Nuncio to Colombia
14 Dec 192547.5AppointedTitular Patriarch of Antiochia {Antioch}
10 Oct 195375.3DiedTitular Patriarch of Antiochia {Antioch}

MicroData Summary for Roberto Vicentini:
Patriarch Roberto Vicentini (born , died ) Titular Patriarch of Antiochia {Antioch}

  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013