Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Armando Trindade

Deceased

Archbishop of Lahore, Pakistan


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1927Born
6 May 195022.5Ordained PriestPriest
5 Jul 197345.6AppointedAuxiliary Bishop of Lahore, Pakistan
5 Jul 197345.6AppointedTitular Bishop of Tubusuptu
7 Oct 197345.9Ordained BishopTitular Bishop of Tubusuptu
10 Jul 197547.7AppointedBishop of Lahore, Pakistan
23 Apr 199466.4AppointedArchbishop of Lahore, Pakistan
31 Jul 200072.7DiedArchbishop of Lahore, Pakistan

MicroData Summary for Armando Trindade
Archbishop Armando Trindade (born , died ) Archbishop of Lahore

EventPlace
Birth PlaceKarachi

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 28 Jun 2018

Quantcast