Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anatole-Joseph Toulotte, M. Afr. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Sahara and Sudan

Titular Bishop of Thagaste


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1852Born
24 Oct 187422.7Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
29 May 189139.3AppointedApostolic Administrator of Sahara and Sudan
2 Jun 189139.4AppointedTitular Bishop of Thagaste
12 Jul 189139.5Ordained BishopTitular Bishop of Thagaste
4 Mar 189341.1AppointedVicar Apostolic of Sahara and Sudan
18 Oct 189745.7ResignedVicar Apostolic of Sahara and Sudan
23 Jan 190755.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Sahara and Sudan

MicroData Summary for Anatole-Joseph Toulotte (VIAF: 2723668)
Bishop Anatole-Joseph Toulotte M. Afr. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Sahara and Sudan

EventPlace
Birth PlaceLisbourg, Diocese of Arras, France
Ordained BishopCathedral, Alger, Archdiocese of Alger, Algeria

  • a priest for 32.2 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 543
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1891, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 10 Jun 2017