Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Tortora, O.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Locri-Gerace (-Santa Maria di Polsi)


Events

DateAgeEventTitle
20 Jan 1915BornTrecase
25 Jul 193722.5Ordained PriestPriest of Order of the Minims
19 Mar 196247.2AppointedPrelate of Santa Lucia del Mela, Italy
19 Mar 196247.2AppointedTitular Bishop of Livias
20 May 196247.3Ordained BishopTitular Bishop of Livias
21 Oct 197257.8AppointedBishop of Gerace-Locri (-Santa Maria di Polsi), Italy
22 Sep 198873.7ResignedBishop of Locri-Gerace (-Santa Maria di Polsi), Italy
17 Nov 198873.8DiedBishop Emeritus of Locri-Gerace (-Santa Maria di Polsi), Italy

MicroData Summary for Francesco Tortora:
Bishop Francesco Tortora O.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Locri-Gerace (-Santa Maria di Polsi)

  • a priest for 51.3 years
  • a bishop for 26.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013