Catholic-Hierarchy DC

Bishop Magín Camerino Torreblanca Reyes

Deceased

Bishop Emeritus of Texcoco, México


Events

DateAgeEventTitle
19 Aug 1919BornHuajuapan de León
19 Jul 195333.9Ordained PriestPriest
23 Dec 197253.3AppointedAuxiliary Bishop of Texcoco, México, México
23 Dec 197253.3AppointedTitular Bishop of Assava
22 Feb 197353.5Ordained BishopTitular Bishop of Assava
18 Apr 197858.7AppointedBishop of Texcoco, México, México
28 May 199777.8RetiredBishop of Texcoco, México, México
10 Jan 199878.4DiedBishop Emeritus of Texcoco, México, México

MicroData Summary for Magín Camerino Torreblanca Reyes:
Bishop Magín Camerino Torreblanca Reyes (born , died ) Bishop Emeritus of Texcoco

  • a priest for 44.5 years
  • a bishop for 24.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013