Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Baptiste Tiendrebeogo (Kiedrebeogo)

Deceased

Bishop of Kaya


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1941BornOuagadougou
27 Jun 197029.4Ordained PriestPriest of Ouagadougou, Burkina Faso
5 Nov 198140.7AppointedAuxiliary Bishop of Ouagadougou, Burkina Faso
5 Nov 198140.7AppointedTitular Bishop of Thucca in Numidia
23 Jan 198240.9Ordained BishopTitular Bishop of Thucca in Numidia
30 Mar 199655.1AppointedBishop of Kaya, Burkina Faso
14 May 199857.2DiedBishop of Kaya, Burkina Faso

MicroData Summary for Jean-Baptiste Tiendrebeogo (Kiedrebeogo):
Bishop Jean-Baptiste Tiendrebeogo (Kiedrebeogo) (born , died ) Bishop of Kaya

  • a priest for 27.9 years
  • a bishop for 16.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013