Catholic-Hierarchy DC

Bishop Daniel Tavares Baeta Neves

Deceased

Bishop of Sete Lagoas, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1911BornConselheiro Lafaiete
30 Nov 193524.7Ordained PriestPriest of Mariana, Minas Gerais, Brazil
29 Mar 194736.0AppointedAuxiliary Bishop of Mariana, Minas Gerais, Brazil
29 Mar 194736.0AppointedTitular Bishop of Parnassus
29 Jun 194736.3Ordained BishopTitular Bishop of Parnassus
16 May 195847.2AppointedBishop of Januária, Minas Gerais, Brazil
1 Jun 196251.2ResignedBishop of Januária, Minas Gerais, Brazil
1 Jun 196251.2AppointedTitular Bishop of Alexandria Minor
4 Jun 196453.2AppointedBishop of Sete Lagoas, Minas Gerais, Brazil
8 Jul 198069.3DiedBishop of Sete Lagoas, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for Daniel Tavares Baeta Neves:
Bishop Daniel Tavares Baeta Neves (born , died ) Bishop of Sete Lagoas

  • a priest for 44.6 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013