Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Daniel Willem Stuyvenberg, S.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Honiara


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1909BornUtrecht, Netherlands
23 Feb 193626.8Ordained PriestPriest of Society of Mary
27 Nov 195849.6AppointedVicar Apostolic of Southern Solomon Islands, Solomon Islands
27 Nov 195849.6AppointedTitular Bishop of Dionysias
24 Feb 195949.8Ordained BishopTitular Bishop of Dionysias
15 Nov 196657.5AppointedBishop of Honiara, Solomon Islands
15 Nov 197869.5AppointedArchbishop of Honiara, Solomon Islands
3 Dec 198475.6RetiredArchbishop of Honiara, Solomon Islands
17 Oct 198980.5DiedArchbishop Emeritus of Honiara, Solomon Islands

MicroData Summary for Daniel Willem Stuyvenberg:
Archbishop Daniel Willem Stuyvenberg S.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Honiara

  • a priest for 53.6 years
  • a bishop for 30.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • b/ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015