Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Romolo Carboni

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Italy

Titular Archbishop of Sidon


Events

DateAgeEventTitle
9 May 1911BornFano, Italy
31 Mar 193422.9Ordained PriestPriest of Fano, Italy
28 Sep 195342.4AppointedTitular Archbishop of Sidon
28 Sep 195342.4AppointedApostolic Delegate to Australia
25 Oct 195342.5Ordained BishopTitular Archbishop of Sidon
2 Sep 195948.3AppointedApostolic Nuncio to Peru
26 Apr 196958.0AppointedApostolic Nuncio to Italy
19 Apr 198674.9RetiredApostolic Nuncio to Italy
2 Sep 199988.3DiedApostolic Nuncio Emeritus to Italy

MicroData Summary for Romolo Carboni:
Archbishop Romolo Carboni (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Italy

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 45.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Sep 2014