Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Absolam McCabe

Deceased

Bishop Emeritus of Port Augusta


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1902BornSouth West Rocks
20 Dec 192523.5Ordained PriestPriest of Lismore, Australia
13 Dec 193836.5AppointedBishop of Port Augusta, Australia
12 Mar 193936.7Ordained BishopBishop of Port Augusta, Australia
15 Nov 195149.4AppointedBishop of Wollongong, Australia
24 Feb 195249.7InstalledBishop of Wollongong, Australia
196461.5AppointedBishop of Australia, Military
196966.5ResignedBishop of Australia, Military
10 May 197471.9ResignedBishop of Wollongong, Australia
14 Sep 198381.2DiedBishop Emeritus of Wollongong, Australia

MicroData Summary for Thomas Absolam McCabe:
Bishop Thomas Absolam McCabe (born , died ) Bishop Emeritus of Port Augusta

  • a priest for 57.7 years
  • a bishop for 44.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013