Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Stoppani, F.S.C.J. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Bahr el-Ghazal

Titular Bishop of Stratonicea in Caria


Events

DateAgeEventTitle
6 Jan 1873BornLecco, Italy
4 Aug 189522.6Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
30 May 191340.4AppointedPrefect of Bahr el-Ghazal, Sudan
13 Jun 191744.4AppointedVicar Apostolic of Bahr el-Ghazal, Sudan
13 Jun 191744.4AppointedTitular Bishop of Stratonicea in Caria
21 Dec 191745.0Ordained BishopTitular Bishop of Stratonicea in Caria
Nov 1933³60.8ResignedVicar Apostolic of Bahr el-Ghazal, Sudan
6 Aug 194067.6DiedVicar Apostolic Emeritus of Bahr el-Ghazal, Sudan

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonio Stoppani:
Bishop Antonio Stoppani F.S.C.J. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Bahr el-Ghazal

  • a priest for 45.0 years
  • a bishop for 22.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1917, Number 57

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013