Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco de Santa Rosa de Viterbo, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Nanking [Nanjing]


Events

DateAgeEventTitle
24 Nov 1693BornCrato, Portugal
22 May 171723.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
26 Nov 174249.0AppointedBishop of Nanking [Nanjing], China
17 Feb 174349.2Ordained BishopBishop of Nanking [Nanjing], China
21 Mar 175056.3DiedBishop of Nanking [Nanjing], China

MicroData Summary for Francesco de Santa Rosa de Viterbo:
Bishop Francesco de Santa Rosa de Viterbo O.F.M. (born , died ) Bishop of Nanking [Nanjing]

  • a priest for 32.8 years
  • a bishop for 7.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013