Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jan Nepomuk Sedlák

Deceased

Auxiliary Bishop of Praha {Prague}

Titular Bishop of Tacapae


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1854BornTajanov
9 Aug 187622.3Ordained PriestPriest
7 Jul 191763.2AppointedAuxiliary Bishop of Praha {Prague}, Czech Republic
7 Jul 191763.2AppointedTitular Bishop of Tacapae
8 Sep 191763.4Ordained BishopTitular Bishop of Tacapae
10 Oct 193076.5DiedAuxiliary Bishop of Praha {Prague}, Czech Republic

MicroData Summary for Jan Nepomuk Sedlák:
Bishop Jan Nepomuk Sedlák (born , died ) Auxiliary Bishop of Praha {Prague}

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 13.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • d: Annuario Pontificio, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1917, Number 39

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013