Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Schruers

Deceased

Bishop Emeritus of Hasselt


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1929BornHasselt
8 Dec 195425.1Ordained PriestPriest of Hasselt, Belgium
25 Apr 197040.5AppointedAuxiliary Bishop of Hasselt, Belgium
25 Apr 197040.5AppointedTitular Bishop of Slebte
31 May 197040.6Ordained BishopTitular Bishop of Slebte
12 Sep 197242.9AppointedCoadjutor Bishop of Hasselt, Belgium
15 Dec 198960.1SucceededBishop of Hasselt, Belgium
25 Oct 200475.0RetiredBishop of Hasselt, Belgium
24 Aug 200878.8DiedBishop Emeritus of Hasselt, Belgium

MicroData Summary for Paul Schruers:
Bishop Paul Schruers (born , died ) Bishop Emeritus of Hasselt

  • a priest for 53.7 years
  • a bishop for 38.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014