Catholic-Hierarchy DC

Bishop Martino Scarafile

Deceased

Bishop Emeritus of Castellaneta


Events

DateAgeEventTitle
1 Jul 1927BornCisternino
23 Jul 195023.1Ordained PriestPriest of Monopoli, Italy
20 Dec 198053.5AppointedAuxiliary Bishop of Conversano, Italy
20 Dec 198053.5AppointedTitular Bishop of Rotaria
6 Jan 198153.5Ordained BishopTitular Bishop of Rotaria
31 Oct 198558.3AppointedBishop of Castellaneta, Italy
14 Feb 200375.6RetiredBishop of Castellaneta, Italy
27 Dec 201184.5DiedBishop Emeritus of Castellaneta, Italy

MicroData Summary for Martino Scarafile:
Bishop Martino Scarafile (born , died ) Bishop Emeritus of Castellaneta

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 27 Dec 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 24 Sep 2013