Catholic-Hierarchy DC

Bishop Enrique Sánchez Martínez

Auxiliary Bishop of Durango

Titular Bishop of Thamugadi


Events

DateAgeEventTitle
2 Dec 1960 BornCuencamé
29 Jun 198625.6Ordained PriestPriest of Durango, México
21 Jul 200847.6AppointedAuxiliary Bishop of Durango, México
21 Jul 200847.6AppointedTitular Bishop of Thamugadi
10 Oct 200847.9Ordained BishopTitular Bishop of Thamugadi

MicroData Summary for Enrique Sánchez Martínez:
Bishop Enrique Sánchez Martínez (born ) Auxiliary Bishop of Durango

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Durango.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 21 Jul 2008
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Number 15,979

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013