Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Víctor Manuel Sanabria y Martínez

Deceased

Archbishop of San José de Costa Rica


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1899BornSan Rafael de Oreamuno
9 Oct 192122.7Ordained PriestPriest of San José de Costa Rica
12 Mar 193839.2AppointedBishop of Alajuela, Costa Rica
25 Apr 193839.3Ordained BishopBishop of Alajuela, Costa Rica
7 Mar 194041.1AppointedArchbishop of San José de Costa Rica
25 Apr 194041.3InstalledArchbishop of San José de Costa Rica
8 Jun 195253.4DiedArchbishop of San José de Costa Rica

MicroData Summary for Víctor Manuel Sanabria y Martínez:
Archbishop Víctor Manuel Sanabria y Martínez (born , died ) Archbishop of San José de Costa Rica

  • a priest for 30.7 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013