Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Joseph Thomas Ryan

Deceased

Archbishop Emeritus of United States of America, Military

Titular Archbishop of Gabii


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1913BornAlbany
3 Jun 193925.5Ordained PriestPriest of Albany, New York, USA
7 Feb 196652.2AppointedArchbishop of Anchorage, Alaska, USA
25 Mar 196652.3Ordained BishopArchbishop of Anchorage, Alaska, USA
14 Apr 196652.4InstalledArchbishop of Anchorage, Alaska, USA
4 Nov 197562.0AppointedCoadjutor Archbishop of United States of America, Military
4 Nov 197562.0AppointedTitular Archbishop of Gabii
13 Dec 197562.1InstalledCoadjutor Archbishop of United States of America, Military
16 Mar 198571.3SucceededArchbishop of United States of America, Military
25 Mar 198571.3InstalledArchbishop of United States of America, Military
14 May 199177.5ResignedArchbishop of United States of America, Military
9 Oct 200086.9DiedArchbishop Emeritus of United States of America, Military

MicroData Summary for John Joseph Thomas Ryan:
Archbishop John Joseph Thomas Ryan (born , died ) Archbishop Emeritus of United States of America, Military

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 34.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 2000
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015