Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lawrence Joyce Kenney

Deceased

Auxiliary Bishop of United States of America, Military

Titular Bishop of Hólar


Events

DateAgeEventTitle
30 Aug 1930BornNew Rockelle
2 Jun 195625.8Ordained PriestPriest
25 Mar 198352.6AppointedAuxiliary Bishop of United States of America, Military
25 Mar 198352.6AppointedTitular Bishop of Hólar
10 May 198352.7Ordained BishopTitular Bishop of Hólar
30 Aug 199060.0DiedAuxiliary Bishop of United States of America, Military

MicroData Summary for Lawrence Joyce Kenney:
Bishop Lawrence Joyce Kenney (born , died ) Auxiliary Bishop of United States of America, Military

  • a priest for 34.2 years
  • a bishop for 7.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013