Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Thomas Dimino

Deceased

Archbishop Emeritus of United States of America, Military


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1923BornNew York
4 Jun 194926.4Ordained PriestPriest of New York, New York, USA
29 Mar 198360.2AppointedAuxiliary Bishop of United States of America, Military
29 Mar 198360.2AppointedTitular Bishop of Hyccarum (Hyccara)
10 May 198360.3Ordained BishopTitular Bishop of Hyccarum (Hyccara)
14 May 199168.3AppointedArchbishop of United States of America, Military
14 May 199168.3AppointedTitular Archbishop of Hyccarum (Hyccara)
12 Aug 199774.5ResignedArchbishop of United States of America, Military
7 Mar 199875.1ResignedTitular Archbishop of Hyccarum (Hyccara)
25 Nov 201491.8DiedArchbishop Emeritus of United States of America, Military

MicroData Summary for Joseph Thomas Dimino:
Archbishop Joseph Thomas Dimino (born , died ) Archbishop Emeritus of United States of America, Military

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 26 Nov 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015