Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Alberto Rozo Gutiérrez, S.M.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Puerto Gaitán, Colombia

Titular Bishop of Arsennaria


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1937Born
19 Aug 196225.4Ordained PriestPriest of Missionaries of the Company of Mary
22 Dec 199962.8AppointedVicar Apostolic of Puerto Gaitán, Colombia
22 Dec 199962.8AppointedTitular Bishop of Arsennaria
19 Mar 200063.0Ordained BishopTitular Bishop of Arsennaria
2 Mar 201275.0RetiredVicar Apostolic of Puerto Gaitán, Colombia
24 May 201881.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Puerto Gaitán, Colombia

MicroData Summary for José Alberto Rozo Gutiérrez
Bishop José Alberto Rozo Gutiérrez S.M.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Puerto Gaitán

EventPlace
Birth PlaceCáqueza
Ordained BishopCathedral, Villavicencio, Diocese of Villavicencio
Death PlaceBogotá, Archdiocese of Bogotá

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Annuario Pontificio, Year 2,011, Page 1,061
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Number 13,716
  • r: Bollettino, 2 Mar 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 238, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast