Catholic-Hierarchy DC

Bishop Artemio Lomboy Rillera, S.V.D. †

Deceased

Bishop of San Fernando de La Union


Events

DateAgeEventTitle
1 May 1942BornNaguilian
28 Jun 197028.2ProfessedMember of Society of the Divine Word
28 Nov 197028.6Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
28 Jun 199351.2AppointedBishop of Bangued, Philippines
28 Aug 199351.3Ordained BishopBishop of Bangued, Philippines
1 Apr 200562.9AppointedBishop of San Fernando de La Union, Philippines
13 Nov 201169.5DiedBishop of San Fernando de La Union, Philippines

MicroData Summary for Artemio Lomboy Rillera:
Bishop Artemio Lomboy Rillera S.V.D. (born , died ) Bishop of San Fernando de La Union

  • a priest for 41.0 years
  • a bishop for 18.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 136, Number 12,168
  • d: CB, 13 Nov 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013