Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franz Justus Rarkowski, S.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Germany, Military

Titular Bishop of Hierocaesarea


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1873BornOlsztyn
189622.6ProfessedMember of Society of Mary
9 Jan 189824.6Ordained PriestPriest of Society of Mary
7 Jan 193864.6AppointedBishop of Germany, Military
7 Jan 193864.6AppointedTitular Bishop of Hierocaesarea
20 Feb 193864.7Ordained BishopTitular Bishop of Hierocaesarea
1 Feb 194571.6ResignedBishop of Germany, Military
9 Feb 195076.7DiedBishop Emeritus of Germany, Military

MicroData Summary for Franz Justus Rarkowski:
Bishop Franz Justus Rarkowski S.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Germany, Military

  • a priest for 52.1 years
  • a bishop for 12.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013