Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pablo Ramírez Taboada, SS.CC. †

Deceased

Bishop of Huacho


Events

DateAgeEventTitle
5 Oct 1909BornLima
14 Dec 194132.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
5 Sep 194737.9AppointedBishop of Cajamarca, Peru
9 Nov 194738.1Ordained BishopBishop of Cajamarca, Peru
28 Jan 196050.3AppointedBishop of Huacho, Peru
19 Dec 196657.2DiedBishop of Huacho, Peru

MicroData Summary for Pablo Ramírez Taboada:
Bishop Pablo Ramírez Taboada SS.CC. (born , died ) Bishop of Huacho

  • a priest for 25.0 years
  • a bishop for 19.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 120

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013