Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Federico Pérez Silva, C.M. †

Deceased

Archbishop of Trujillo


Events

DateAgeEventTitle
7 Feb 1903BornLima
19 Dec 192522.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
20 Sep 194643.6AppointedAuxiliary Bishop of Lima, Peru
20 Sep 194643.6AppointedTitular Bishop of Carystus
20 Oct 194643.7Ordained BishopTitular Bishop of Carystus
1 May 195249.2AppointedCoadjutor Bishop of Piura, Peru
2 Jan 195349.9SucceededBishop of Piura, Peru
15 Jun 195754.4AppointedArchbishop of Trujillo, Peru
16 Oct 196562.7DiedArchbishop of Trujillo, Peru

MicroData Summary for Federico Pérez Silva:
Archbishop Federico Pérez Silva C.M. (born , died ) Archbishop of Trujillo

  • a priest for 39.8 years
  • a bishop for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 86

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013