Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roberto Joaquín Ramos Umaña

Deceased

Bishop of El Salvador, Military

Titular Bishop of Sebarga


Events

DateAgeEventTitle
4 Jan 1938BornSonsonate
11 Dec 197133.9Ordained PriestPriest
7 Mar 198749.2AppointedBishop of El Salvador, Military
7 Mar 198749.2AppointedTitular Bishop of Sebarga
25 Apr 198749.3Ordained BishopTitular Bishop of Sebarga
25 Jun 199355.5DiedBishop of El Salvador, Military

MicroData Summary for Roberto Joaquín Ramos Umaña:
Bishop Roberto Joaquín Ramos Umaña (born , died ) Bishop of El Salvador, Military

  • a priest for 21.5 years
  • a bishop for 6.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,410
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013