Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michael Fintan Power

Deceased

Bishop of Saint George’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1877BornSt. John's, Newfoundland
10 Mar 190629.1Ordained PriestPriest of Saint John’s, Newfoundland, Canada
12 May 191134.2AppointedBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
25 Jul 191134.4Ordained BishopBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
6 Mar 192043.1DiedBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for Michael Fintan Power:
Bishop Michael Fintan Power (born , died ) Bishop of Saint George’s

  • a priest for 14.0 years
  • a bishop for 8.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1911, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013