Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franghískos Papamanólis, O.F.M. Cap.

Bishop Emeritus of Syros (e Milos)


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1936 BornAno Syros
29 Apr 196225.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
27 Jun 197437.6AppointedBishop of Syros (e Milos), Greece
27 Jun 197437.6AppointedBishop of Santorini {Thira}, Greece
27 Jun 197437.6AppointedApostolic Administrator of Crete {Candia}, Greece
20 Oct 197437.9Ordained BishopBishop of Syros (e Milos), Greece
13 May 201477.4RetiredBishop of Syros (e Milos), Greece
13 May 201477.4RetiredBishop of Santorini {Thira}, Greece
13 May 201477.4RetiredApostolic Administrator of Crete {Candia}, Greece

MicroData Summary for Franghískos Papamanólis:
Bishop Franghískos Papamanólis O.F.M. Cap. (born ) Bishop Emeritus of Syros (e Milos)

Please contact the Bishop through the Diocese of Syros (e Milos).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 13 May 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 6 Sep 2014