Catholic-Hierarchy DC

Silvio Angelo Pio Cardinal Oddi

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for the Clergy

Cardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1910BornMorfasso, Italy
21 May 193322.5Ordained PriestPriest of Piacenza, Italy
30 Jul 195342.7AppointedTitular Archbishop of Mesembria
30 Jul 195342.7AppointedApostolic Delegate to Jerusalem and Palestine
27 Sep 195342.9Ordained BishopTitular Archbishop of Mesembria
11 Jan 195746.2AppointedApostolic Internuncio to Egypt, Arab Republic of
17 May 196251.5AppointedApostolic Nuncio to Belgium
17 May 196251.5AppointedApostolic Internuncio to Luxembourg
28 Apr 196958.5AppointedCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti
28 Apr 196958.5Elevated to Cardinal
30 Apr 196958.5AppointedPresident of the Roman Curia - Other
29 Sep 197968.9AppointedPrefect of the Congregation for the Clergy
9 Jan 198675.2RetiredPrefect of the Congregation for the Clergy
29 Jun 200190.6DiedPrefect Emeritus of the Congregation for the Clergy

MicroData Summary for Silvio Angelo Pio Oddi:
Cardinal Silvio Angelo Pio Oddi (born , died ) Prefect Emeritus of Clergy

  • a priest for 68.1 years
  • a bishop for 47.8 years
  • a cardinal for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 163, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013