Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jolando Nuzzi

Deceased

Bishop of Nocera Inferiore-Sarno

Note/Previous Titular See: (1972-1986 Sarno)


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1911BornSanteramo in Colle
25 Jul 193524.5Ordained PriestPriest
8 Aug 195948.5AppointedAuxiliary Bishop of Sabina e Poggio Mirteto, Italy
8 Aug 195948.5AppointedTitular Bishop of Emmaüs
18 Oct 195948.7Ordained BishopTitular Bishop of Emmaüs
20 May 196150.3AppointedBishop of Campagna, Italy
4 Jan 197159.9AppointedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
25 Sep 197261.6AppointedBishop of Cava e Sarno, Italy
30 Sep 198675.7AppointedBishop of Nocera Inferiore-Sarno, Italy
27 Dec 198675.9DiedBishop of Nocera Inferiore-Sarno, Italy

MicroData Summary for Jolando Nuzzi:
Bishop Jolando Nuzzi (born , died ) Bishop of Nocera Inferiore-Sarno

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 27.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 89

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013