Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pier Giacomo De Nicol˛

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Switzerland

Titular Archbishop of Martanae Tudertinorum


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1929Born
12 Apr 195223.0Ordained PriestPriest of Rimini, Italy
14 Aug 198455.4AppointedTitular Archbishop of Martanae Tudertinorum
14 Aug 198455.4AppointedApostolic Nuncio to Costa Rica
20 Oct 198455.6Ordained BishopTitular Archbishop of Martanae Tudertinorum
11 Feb 199363.9AppointedApostolic Nuncio to Syria
21 Jan 199969.8AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
21 Jan 199969.8AppointedApostolic Nuncio to Liechtenstein
8 Sep 200475.4RetiredApostolic Nuncio to Switzerland
8 Sep 200475.4RetiredApostolic Nuncio to Liechtenstein
3 Apr 202192.0DiedApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland

MicroData Summary for Pier Giacomo De Nicol˛
Archbishop Pier Giacomo De Nicol˛ (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Switzerland

EventPlace
Birth PlaceCattolica, Diocese of Rimini, Italy
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 68.9 years
  • a bishop for 36.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Deceased Cardinals (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 88, Number 7,417
  • d: CB, 6 Apr 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 7 Apr 2021

Quantcast