Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Nazzaro, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Alep [Beroea, Halab]

Titular Bishop of Forma


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1937BornSan Potito Ultra, Italy
18 Dec 196022.9ProfessedMember of Order of Friars Minor
29 Jun 196527.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
21 Nov 200264.9AppointedVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
21 Nov 200264.9AppointedTitular Bishop of Forma
6 Jan 200365.0Ordained BishopTitular Bishop of Forma
15 Apr 201375.3RetiredVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
26 Oct 201577.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Alep [Beroea, Halab], Syria

MicroData Summary for Giuseppe Nazzaro:
Bishop Giuseppe Nazzaro O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 50.3 years
  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Number 14,310
  • r: Bollettino, 15 Apr 2013
  • d: CB, 26 Oct 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015