Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges Abou Khazen, O.F.M.

Vicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab]

Titular Bishop of Rusadus


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1947 BornAïn Zebdeh
3 Aug 197225.0Professed (Perpetual Vows)Member of Order of Friars Minor
28 Jun 197325.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
15 Apr 201365.7AppointedApostolic Administrator of Alep [Beroea, Halab], Syria
4 Nov 201366.3AppointedVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
4 Nov 201366.3AppointedTitular Bishop of Rusadus
11 Jan 201466.4Ordained BishopTitular Bishop of Rusadus

MicroData Summary for Georges Abou Khazen:
Bishop Georges Abou Khazen O.F.M. (born ) Vicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab]

Please contact the Bishop through the Vicariate Apostolic of Alep [Beroea, Halab].

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 4 Nov 2013
  • ob: CB, 15 Dec 2013
  • c2: CB, 10 Jan 2014
  • c34: CB, 12 Jan 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 12 Jan 2014