Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Napoletano, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sessa Aurunca, Italy


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1937Born
29 Sep 195316.3ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
19 Mar 196123.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
19 Nov 199457.4AppointedBishop of Sessa Aurunca, Italy
6 Jan 199557.5Ordained BishopBishop of Sessa Aurunca, Italy
11 Feb 199557.6InstalledBishop of Sessa Aurunca, Italy
25 Jun 201376.0RetiredBishop of Sessa Aurunca, Italy
25 Mar 201981.7DiedBishop Emeritus of Sessa Aurunca, Italy

MicroData Summary for Antonio Napoletano
Bishop Antonio Napoletano C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of Sessa Aurunca

EventPlace
Birth PlaceNocera Inferiore, Diocese of Nocera de’ Pagani
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}
Death PlaceTeggiano, Diocese of Teggiano-Policastro
Buried Place (Original)Cemetery, Pagani, Diocese of Nocera Inferiore-Sarno

  • a priest for 58.0 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 140, Number 12,458
  • r: Bollettino, 25 Jun 2013
  • d: CB, 28 Mar 2019
  • prof/loc: AM, 8 Apr 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 9 Apr 2019

Quantcast