Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Camacho y García

Deceased

Bishop of Querétaro


Events

DateAgeEventTitle
2 Mar 1818BornEtzatlán
184122.8Ordained PriestPriest
22 Jun 186850.3AppointedBishop of Querétaro, México
4 Jul 186951.3Ordained BishopBishop of Querétaro, México
19 Jul 186951.4InstalledBishop of Querétaro, México
30 Jul 188466.4DiedBishop of Querétaro, México

MicroData Summary for Ramón Camacho y García:
Bishop Ramón Camacho y García (born , died ) Bishop of Querétaro

  • a priest for 43.6 years
  • a bishop for 15.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 474

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013