Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bernard Mosiuoa Mohlalisi, O.M.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Maseru, Lesotho


Events

DateAgeEventTitle
16 Mar 1933Born
1955²21.7EnteredMember of Oblates of Mary Immaculate
6 Jan 195622.8First VowsMember of Oblates of Mary Immaculate
6 Jan 195925.8Perpetual VowsMember of Oblates of Mary Immaculate
28 May 196330.1Ordained DeaconDeacon of Oblates of Mary Immaculate
14 Jul 196330.3Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
11 Jun 199057.2AppointedArchbishop of Maseru, Lesotho
7 Oct 199057.5Ordained BishopArchbishop of Maseru, Lesotho
30 Jun 200976.2RetiredArchbishop of Maseru, Lesotho
2012²78.7AppointedApostolic Administrator of Qacha’s Nek, Lesotho
21 Sep 201380.5CeasedApostolic Administrator of Qacha’s Nek, Lesotho
24 Jul 202087.3DiedArchbishop Emeritus of Maseru, Lesotho

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Bernard Mosiuoa Mohlalisi
Archbishop Bernard Mosiuoa Mohlalisi O.M.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Maseru

EventPlace
Birth PlaceHa'Malijeng, Archdiocese of Maseru
Ordained PriestMount Carmel Mission, Mpharane, Archdiocese of Maseru
Ordained BishopRace Course, Maseru, Archdiocese of Maseru
Death PlaceMazenod

  • a priest for 57.0 years
  • a bishop for 29.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Jun 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 126, Number 11,384
  • d: CB, 24 Jul 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast