Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angus MacDonald

Deceased

Archbishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland


Events

DateAgeEventTitle
18 Sep 1844BornBorrodale, Inverness
7 Jul 187227.8Ordained PriestPriest
22 Mar 187833.5AppointedBishop of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
23 May 187833.7Ordained BishopBishop of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
15 Jul 189247.8AppointedArchbishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
29 Apr 190055.6DiedArchbishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain

MicroData Summary for Angus MacDonald:
Archbishop Angus MacDonald (born , died ) Archbishop of Saint Andrews and Edinburgh

  • a priest for 27.8 years
  • a bishop for 21.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 101, and Page 262

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013