Catholic-Hierarchy DC

Camillo Cardinal Massimi

Deceased

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateAgeEventTitle
20 Jul 1620BornRoma, Italy
15 Dec 165333.4AppointedTitular Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
4 Jan 165433.4Ordained BishopTitular Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
10 Jan 165433.4AppointedApostolic Nuncio to Spain
Dec 1656³36.3ResignedApostolic Nuncio to Spain
22 Dec 167050.4Elevated to Cardinal
23 Feb 167150.5InstalledCardinal-Priest of Santa Maria in Domnica
30 Jan 167352.5AppointedCardinal-Priest of Sant’Eusebio
19 Oct 167656.2AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
12 Sep 167757.1DiedCardinal-Priest of Sant’Anastasia

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Camillo Massimi (VIAF: 89108845)
Camillo Cardinal Massimi (born , died ) Cardinal-Priest of Sant’Anastasia

  • a bishop for 23.6 years
  • a cardinal for 6.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Dec 1670
  • ob/c2: CB
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 203
  • ob/c23: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Number 16,303
  • b/c23: Les Ordinations Épiscopales, Year 1654, Number 1
  • c4: CB, 2 Nov 2016
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 250

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 12 Nov 2016