Catholic-Hierarchy DC

Bishop Taddeo Altini, O.S.A. †

Deceased

Bishop of Civita Castellana e Orte


Events

DateEventTitle
17 Dec 1646AppointedTitular Bishop of Porphyreon
21 Dec 1646Ordained BishopTitular Bishop of Porphyreon
10 Nov 1653AppointedBishop of Civita Castellana e Orte, Italy
27 Aug 1685DiedBishop of Civita Castellana e Orte, Italy

MicroData Summary for Taddeo Altini:
Bishop Taddeo Altini O.S.A. (died ) Bishop of Civita Castellana e Orte

  • a bishop for 38.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 285, and Page 151
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 111, Number 675

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013