Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Anthony Marrocco

Deceased

Bishop of Peterborough, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1913BornPeterborough
12 Jun 193825.0Ordained PriestPriest of Peterborough, Ontario, Canada
1 Dec 195542.4AppointedAuxiliary Bishop of Toronto, Ontario, Canada
1 Dec 195542.4AppointedTitular Bishop of Limnae
22 Feb 195642.7Ordained BishopTitular Bishop of Limnae
10 Jun 196855.0AppointedBishop of Peterborough, Ontario, Canada
18 Jul 197562.1DiedBishop of Peterborough, Ontario, Canada

MicroData Summary for Francis Anthony Marrocco:
Bishop Francis Anthony Marrocco (born , died ) Bishop of Peterborough

  • a priest for 37.1 years
  • a bishop for 19.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1956, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013