Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aníbal Maricevich Fleitas

Deceased

Bishop Emeritus of Concepción (Santissima Concezione) en Paraguay


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1917BornYpacaraj
21 Nov 194325.9Ordained PriestPriest of Asunción, Paraguay
5 Feb 195739.1AppointedAuxiliary Bishop of Asunción, Paraguay
5 Feb 195739.1AppointedTitular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina
18 May 195739.4Ordained BishopTitular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina
4 Dec 196547.9AppointedBishop of Concepción y Chaco, Paraguay
30 Apr 199375.3RetiredBishop of Concepción (Santissima Concezione) en Paraguay
2 Aug 199678.6DiedBishop Emeritus of Concepción (Santissima Concezione) en Paraguay

MicroData Summary for Aníbal Maricevich Fleitas:
Bishop Aníbal Maricevich Fleitas (born , died ) Bishop Emeritus of Concepción (Santissima Concezione) en Paraguay

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 39.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015