Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan de Dios López de Victoria

Deceased

Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico

Titular Bishop of Metropolis in Asia


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1898BornLares
11 Jun 192729.3Ordained PriestPriest of San Juan de Puerto Rico
1 Aug 196365.4AppointedAuxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico
1 Aug 196365.4AppointedTitular Bishop of Metropolis in Asia
3 Sep 196365.5Ordained BishopTitular Bishop of Metropolis in Asia
29 Aug 199294.5DiedAuxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico

MicroData Summary for Juan de Dios López de Victoria:
Bishop Juan de Dios López de Victoria (born , died ) Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 29.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013