Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pedro Reginaldo Lira

Deceased

Bishop Emeritus of San Francisco


Events

DateAgeEventTitle
7 Sep 1915BornSalta
21 Sep 193823.0Ordained PriestPriest
16 Jul 195842.9AppointedAuxiliary Bishop of Salta, Argentina
16 Jul 195842.9AppointedTitular Bishop of Tenedus
7 Sep 195843.0Ordained BishopTitular Bishop of Tenedus
12 Jun 196145.8AppointedBishop of San Francisco, Argentina
27 Oct 196146.1InstalledBishop of San Francisco, Argentina
22 Jun 196549.8ResignedBishop of San Francisco, Argentina
22 Jun 196549.8AppointedTitular Bishop of Castellum in Mauretania
196751.3AppointedAuxiliary Bishop of Salta, Argentina
15 May 197862.7ResignedTitular Bishop of Castellum in Mauretania
15 May 197862.7ResignedAuxiliary Bishop of Salta, Argentina
11 Dec 201297.3DiedBishop Emeritus of San Francisco, Argentina

MicroData Summary for Pedro Reginaldo Lira:
Bishop Pedro Reginaldo Lira (born , died ) Bishop Emeritus of San Francisco

  • a priest for 74.2 years
  • a bishop for 54.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 12 Dec 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013