Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph-Romuald Léonard

Deceased

Bishop Emeritus of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada

Titular Bishop of Agathopolis


Events

DateAgeEventTitle
19 Aug 1876Born
25 Feb 189922.5Ordained PriestPriest of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
18 Dec 191943.3AppointedBishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
25 Feb 192043.5Ordained BishopBishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
9 Nov 192650.2ResignedBishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
9 Nov 192650.2AppointedTitular Bishop of Agathopolis
7 Feb 193154.4DiedBishop Emeritus of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada

MicroData Summary for Joseph-Romuald Léonard
Bishop Joseph-Romuald Léonard (born , died ) Bishop Emeritus of Rimouski (St. Germain of)

EventPlace
Birth PlaceSaint-Joseph de Carleton

  • a priest for 31.9 years
  • a bishop for 10.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018