Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juan Ignacio Larrea Holguín

Deceased

Archbishop Emeritus of Guayaquil


Events

DateAgeEventTitle
9 Aug 1927BornBuenos Aires
5 Aug 196235.0Ordained PriestPriest of Opus Dei
17 May 196941.8AppointedAuxiliary Bishop of Quito, Ecuador
17 May 196941.8AppointedTitular Bishop of Cellae in Proconsulari
15 Jun 196941.8Ordained BishopTitular Bishop of Cellae in Proconsulari
28 Jun 198052.9SucceededBishop of Ibarra, Ecuador
5 Aug 198356.0AppointedTitular Bishop of Novi
5 Aug 198356.0AppointedBishop of Ecuador, Military
25 Mar 198860.6AppointedCoadjutor Archbishop of Guayaquil, Ecuador
7 Dec 198962.3SucceededArchbishop of Guayaquil, Ecuador
7 Dec 198962.3ResignedBishop of Ecuador, Military
7 May 200375.7RetiredArchbishop of Guayaquil, Ecuador
27 Aug 200679.0DiedArchbishop Emeritus of Guayaquil, Ecuador

MicroData Summary for Juan Ignacio Larrea Holguín:
Archbishop Juan Ignacio Larrea Holguín (born , died ) Archbishop Emeritus of Guayaquil

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 37.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 138
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 18 Aug 2014