Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alfred Kostelecky

Deceased

Bishop of Austria, Military

Titular Bishop of Wiener Neustadt


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1920BornWien
29 Jun 194828.1Ordained PriestPriest of Wien {Vienna}, Austria
12 Nov 198666.5AppointedAuxiliary Bishop of Wien {Vienna}, Austria
12 Nov 198666.5AppointedTitular Bishop of Aggar
14 Dec 198666.6Ordained BishopTitular Bishop of Aggar
10 Feb 199069.7AppointedBishop of Austria, Military
10 Feb 199069.7AppointedTitular Bishop of Wiener Neustadt
22 Feb 199473.8DiedBishop of Austria, Military

MicroData Summary for Alfred Kostelecky:
Bishop Alfred Kostelecky (born , died ) Bishop of Austria, Military

  • a priest for 45.6 years
  • a bishop for 7.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 170, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013