Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Keogh

Deceased

Bishop Emeritus of Kildare and Leighlin

Titular Bishop of Turris Tamalleni


Events

DateAgeEventTitle
16 Jun 1884BornGurteen
13 Jun 190925.0Ordained PriestPriest of Kildare and Leighlin, Ireland
8 Aug 193652.1AppointedBishop of Kildare and Leighlin, Ireland
18 Oct 193652.3Ordained BishopBishop of Kildare and Leighlin, Ireland
25 Sep 196783.3RetiredBishop of Kildare and Leighlin, Ireland
25 Sep 196783.3AppointedTitular Bishop of Turris Tamalleni
22 May 196984.9DiedBishop Emeritus of Kildare and Leighlin, Ireland

MicroData Summary for Thomas Keogh:
Bishop Thomas Keogh (born , died ) Bishop Emeritus of Kildare and Leighlin

  • a priest for 59.9 years
  • a bishop for 32.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013