Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Jean-Baptiste-Joseph Julliard, S.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Port-Vila, Vanuatu


Events

DateAgeEventTitle
13 Mar 1912BornCoubon, France
3 Nov 192917.6ProfessedMember of Society of Mary
28 Mar 193624.0Ordained PriestPriest of Society of Mary
1 Jan 195542.8AppointedVicar Apostolic of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu, Pacific (Oceania)
1 Jan 195542.8AppointedTitular Bishop of Vulturia
7 Aug 195543.4Ordained BishopTitular Bishop of Vulturia
21 Jun 196654.3AppointedBishop of Port-Vila, Vanuatu, Pacific (Oceania)
21 May 197664.2ResignedBishop of Port-Vila, Vanuatu, Pacific (Oceania)
13 Feb 198471.9DiedBishop Emeritus of Port-Vila, Vanuatu, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Louis-Jean-Baptiste-Joseph Julliard:
Bishop Louis-Jean-Baptiste-Joseph Julliard S.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Port-Vila

  • a priest for 47.9 years
  • a bishop for 28.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013