Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick Vincent Hurley, C.SS.R. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Samoa-Apia and Tokelau, Samoa

Titular Bishop of Naratcata


Events

DateAgeEventTitle
12 Feb 1912BornWellington, New Zealand
2 Feb 193321.0ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
11 Mar 193826.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
5 Nov 198169.7AppointedAuxiliary Bishop of Samoa and Tokelau, Samoa, Pacific (Oceania)
5 Nov 198169.7AppointedTitular Bishop of Naratcata
17 Mar 198270.1Ordained BishopTitular Bishop of Naratcata
22 May 199280.3RetiredAuxiliary Bishop of Samoa-Apia and Tokelau, Samoa, Pacific (Oceania)
1 Nov 199280.7DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Samoa-Apia and Tokelau, Samoa, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Patrick Vincent Hurley:
Bishop Patrick Vincent Hurley C.SS.R. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Samoa-Apia and Tokelau

  • a priest for 54.6 years
  • a bishop for 10.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013