Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anthony Hitchen

Deceased

Auxiliary Bishop of Liverpool, England

Titular Bishop of Othona


Events

DateAgeEventTitle
23 May 1930BornChorley
17 Jul 195525.2Ordained PriestPriest of Liverpool, England, Great Britain
28 May 197949.0AppointedAuxiliary Bishop of Liverpool, England, Great Britain
28 May 197949.0AppointedTitular Bishop of Othona
3 Jul 197949.1Ordained BishopTitular Bishop of Othona
10 Apr 198857.9DiedAuxiliary Bishop of Liverpool, England, Great Britain

MicroData Summary for Anthony Hitchen:
Bishop Anthony Hitchen (born , died ) Auxiliary Bishop of Liverpool

  • a priest for 32.7 years
  • a bishop for 8.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 20 May 2014